top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraAnnie

10 VĚCÍ, KTERÉ SE ZMĚNILY POTOM, CO JSEM SE PŘESTĚHOVALA DO NORSKA


Zdravím vás ze zasněženého severu! Dneska máme ne-pracovní pondělí a tak jsem se rozhodla pro vás sepsat alespoň krátký článek. Za tři týdny už to bude půl roku, co jsem se přestěhovala do Norska. Abych řekla pravdu, v životě jsem nebyla spokojenější s místem, kde žiju. Zároveň mi samozřejmě chybí rodina, se kterou jsem byla zvyklá trávit hodně času.


Někdy mi ta rodinná idylka chybí tak moc, že mám chuť vyrazit na letiště a odletět zpátky do Prahy. Naštěstí tu momentálně máme opravdu krásnou zimu, vyhlížíme Vánoce, pečeme cukroví a hodně pracujeme, takže nemám tolik času na přemýšlení. Navíc se o mě stará Robert tzn. vždycky když mi začne být do breku vymyslí další aktivitu, kterou mě zabaví :-D Co dalšího se ještě změnilo od tý doby, co jsem v Norsku?

1. ZAČALA JSEM BÝT trošku ZÁVISLÁ NA ČOKOLÁDĚ - Norové mají jednu moc hezkou tradici, kterou ocení především milovníci jídla. Pokaždé, když se jde do hor vám nesmí chybět v batohu “KVIKK LUNSJ”. Kvikk Lunsj je sušenka obalená v mléčné čokoládě, která je speciální tím, že v každém jejím obalu najdete mapu a popis nějakého výšlapu na některý z mnoha norských vrcholů. Jedná se o známé značené cesty po horách v celém Norsku. Mimochodem norská čokoláda je opravdu vynikající.

2. CÍTÍM SE POHODLNĚ VE SPORTOVNÍM OBLEČENÍ, KTERÝ NOSÍM I DO MĚSTA - Na módu mě moc neužije a tak si tady velmi cením toho, že každýmu je tu úplně jedno, co máte na sobě, nebo že vám neladí barva batohu s barvou bot. V Norsku se lidé oblékají prakticky a funkčně = nesmí vám být za žádnou cenu zima, což je naprosto geniální. Jinými slovy mít oblečení, které neprofoukne a nepromokne je tady nutností. Šaty a sukně jsem tu snad na nikom nikdy neviděla (pokud nepočítám vánoční večírek v restauraci). 3. PIJU VÍCE VODY - S vodou bojuju často, dělá mi problém si hlídat kolik a čeho kdy vypiju. V Norsku je to o něco lepší, protože voda je tu nejčistší a nejchutnější, jakou jsem kdy pila.

4. ZMĚNILA JSEM RANNÍ RUTINU - Dobře, tohle možná nebylo úplně dobrovolný, ale… (každý den vstávám nejpozději v 8-9 hodin), chodím spát nejdéle o půlnoci a ráno si (většinou) dávám rybí olej na doplnění vitamínů.

5. NEMUSÍM ŘEŠIT ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ A DOKTORA - K čemu zdravotní pojištění, když berete každý den rybí olej? Dělám si srandu :-D V Norsku platíte zdravotní pojištění pouze, když jste zaměstnaní a odvádí ho za vás zaměstnavatel. Vy se nestaráte vůbec o nic. Což by určitě ocenila spousta lidí u nás, především ti, kteří chtějí delší dobu cestovat. Doktora vám navíc přidělí přímo stát.

6. JSEM VDĚČNÁ ZA TO, KDE ŽIJU - Ten pocit, když jdete do práce a před sebou vidíte zasněžené hory obklopené mořem, je k nezaplacení. Stejně tak, jako když jdete z práce a nad hlavou vám tančí polární záře. Navíc je tu tolik míst, že je nestihnu prozkoumat asi ani za celý svůj život :-D

7. ZAČALA JSEM KOUKAT NA NETFLIX - Přiznávám se, Netlixu jsem propadla pár týdnů potom, co jsem se sem přestěhovala. V Praze jsem teda neměla poslední tři roky televizi vůbec žádnou, takže první týdny to byl pro mě v Norsku docela nezvyk a když doma nebyl Robert ani jsem se nedotkla ovladače. Momentálně dokoukáváme čtvrtý seriál :-D Ups. 8. TACO FRIDAY?! - Hádáte správně. Norové mají každý pátek k večeři Tacos. Což je super, když už vám dochází nápady na variace večeří. Až se ale budeme chystat k moři, už tak pozitivní určitě nebudu :-D

9. VÁŽÍM SI VÍC SLUNÍČKA A TEPLÝCH DNŮ - Každý den se snažíme jít ven, i kdyby mělo za 10 minut začít pršet, nebo sněžit. Ono totiž když nemáte dva měsíce sluníčko a denní světlo, začnete si všeho vážit o to víc. 10. STALA JSEM SE POSLUCHAČEM - Spousta lidí co mě zná vědí, že mluvím (až moc). Což se s přestěhováním do Norska hodně změnilo. Asi je to i tím, že se v jiném jazyce necítím tak, jako když mluvím česky. A taky tím, že norsky umím zatím pár slov a mým hlavním jazykem je tu angličtina a s tím zas nejsou úplně ok norové.

Tak tohle je mých 10 věcí, které se změnily po půl roce v Norsku. Máte nějaké své, které jste v poslední době nebo díky životu v cizí zemi změnili? Budu se těšit na vaše komentáře a reakce na článek.

Přeji vám krásný druhý advent, Annie

89 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page